cilt temelleri

Insan vücudunun en büyük organi cilt. Bu, yumusak vücut dokulari savunur bizim sicaklik ve hidrojenli dengesini korur, beyne duyusal bilgi verir ve vücut nem kontrol eder.
Cilt çevreye fiziksel bir engeldir. Bu bariyer özellikleri ve cilt sabun, su, kimyasallar, eldiven ve sert hava kosullarina maruz kaldiginda kuruluk ve dermatit bu engeli için gerçek hasar degisiklik oldugunu. Nemlendiriciler ile hasar tamir dogal cilt bariyeri ile bilesenlerin fiziksel ve kimyasal etkilesimler ile ilgilidir.
Yeterli bir hassas cilt bakimi çözüm bulma cildinizi hakkinda bazi temel gerçekleri anlamayi gerektirir.
cilt fizyolojisi: bilesimi ve islevini temel
Cilt iki ana yapisal layersthe epidermis ve dermis vardir.
– Epidermis, iç gövde ve dis çevreye kimyasal ve fiziksel bir bariyer gibi davranan derinin dis tabaka vardir.
– Cildin yapisal destek derinin en derin tabakasi baglidir, dermis denilen.
Epidermis ve stratum korneum: bilesimi ve deri büyüme
Epidermis geçis hücre yigilmis tabakadan olusur. Bu hücreler desmozomlar denilen protein köprü ile birbirine baglanmaktadir.
– Dermis bitisik hücrelerin alt katman yeniden bazal hücre, onlar cilt hücresel yenilenme sorumlu olan
– Hücreler olgun olarak dis tabakaya yukari dogru göç olsa da, terminal farklilasma ulasir. Hücre fizyolojisi, sekil, olgunlasma sürecinde kimyasal bilesimi ve yönü degisir.
– Son asamada, hücreler korneositler denir ve bunlar stratum corneum, derinin üst tabakasi ulastiginda zaten ölü vardir. Korneositler bir çekirdek ve hücresel yapilar yok.
– Korneositler, kendi membran içinde sadece su tutucu keratin proteinleri içeren cansiz hücreler düz. Keratin proteinlerin hücresel sekil ve oryantasyon stratum corneum’a güç eklemek. Yigin korneositlerden hücrelerin 30-10 yaklasik katmanlari temsil eder.
– Avuç içi ve ayak tabani kalin deri yigilmis corneocytes daha fazla katman vardir.
– Hücreler dezmozomlar denilen protein köprü ile birbirine bagli kalir. Hücre disi alan lipid iki tabakanin üst üste ile çevrilidir. Sonuçta ortaya çikacak yapi, dogal fiziksel ve derinin su tutucu bir engeldir.
filagrin: cilt dökümü
Olgunlasmasi süreci sirasinda, stratum corneum dogru hareket yasayabilir hücrelerin granüller halinde küme proteinleri ile baslar.
– Bu granüller, cilt granüler hücre tabakasi içinde mevcuttur ve filagrin adi verilen bir protein ile doldurulur.
– Granüler hücreler içinde, keratin proteinleri filagrin ile birlestirilir. Bu sekilde, proteolitik bozulmaya filagrin etkilemez.
– Dejenere hücreler derinin dis tabakasi dogru ilerlerken, enzimler keratin-filagrin karmasik yikmak, bu sürecin devitalized hücreleri atmak ve cildi gençlestirmek
– Filagrin onlari disinda kalirken stratum corneum olarak, su tutucu keratin, korneositler içinde kalir.
Cildin nem içerigi azaldiginda, stratum corneum spesifik proteolitik enzimler daha fazla serbest amino asitlere filagrin yikmak üretilmektedir. Bu asamada, bir canlandirici serum deri kendini kurtarmak için faydali olacaktir.