bitkisel besinler – anti-aging en son

Bitkisel besinler, ya da bitki ve meyve özleri anti aging teknolojisindeki en son ve deri ve temel hücreler için faydali oldugu bilinen. Bazi anti oksidanlar gibi fitokimyasallar birçok türü vardir. Antioksidanlar bir nedeni ya da diger nedeniyle oksijen eksik hücrelere ekstra oksijen molekülleri temin yasam organlari içinde bu maddelerdir.

Halk bilgelik her zaman saglik için vazgeçilmez olarak bir meyve ve sebze saydi, ama sadece biz neden bildigimiz son otuz yil içinde olmustur. Bilim ve teknoloji tam anlamiyla hayatimizin kazandirici olmustur bitki ve sebze bilesikler izole var. Bu ortamda hayatta kalma olanaklari hastaliklarla savasan fitokimyasallar serbest birakilmasi geçer çünkü tüm meyve ve sebze üretmek bitkisel besinler vardir.

Fitokimyasallar tesislerinde koruyucu kendini onarma hücrelerinin üretimini uyarir. Bunlar, ayrica, insanlarda yanitlari ayni üretmek. Örnegin bunlar, böylece hastaligin için duyarliligi azaltarak, kanser üreten maddeler inhibe koruyucu enzim birakin. Bizim diyetler bitkilerin güçler kosum için mantikli. Özgür saglikli ve kanser kalmasini istiyorsaniz, göz ardi edilemez bitkisel besinler dört kaynaklari meyveleri olan, Turpgillerden ve karanlik, yaprakli sebzeler, soya ve kirmizi sarap.

Soya ürünleri güçlü bir anti-kanser özelliklere sahip oldugu gösterilmistir genestein içerir. Bu ayni zamanda prostat kanseri riski ve yayilmasini azaltmak için gösterilmistir fitoöstrojen içerir. Arastirmacilar Phytonutrient izoflavon, fitoöstrojen gibi, meme kanseri riskini azaltabilecegini göstermektedir. Daidzein adi soya bir baska izoflavon bilesigi de kadinlarda kolesterol ve trigliserid seviyelerini arttirmak için bulunmustur.

Los Angeles Cedars-Sinai Tip Merkezi’nde yapilan bir arastirma, bu östrojen benzeri bilesik soya saglikli etkileri için ana nedeni oldugunu kanitlar ortaya çikardi. Düsük östrojen düzeyleri olan kadinlar arastirmacilar kadinlarin kardiyovasküler risk azaltma stratejilerinin bir parçasi olarak soya gida ürünler öneririz yol açan, LDL kolesterol ve total kolesterol düzeyleri düsük daidzein, en çok yararlanan gibi görünüyordu.

Tam anlamiyla bir kanserle savasan ölçü içme sarap yapar kirmizi sarap, bulunan Phytonutrient, resveratrol,. Resveratrol üzüm üzüm yapraklar, ince dallar ve agaç kabugu bulunur. Ve üzüm derileri, tohum ve ince dallar gelen fermente kirmizi sarap, bu kanserle savasan maddelerin büyük miktarlarda var egilimindedir. Resveratrol ayrica böylece her etkilerini arttirmak, C vitamini ile sinerjistik olarak hareket edebilir bir antioksidan (C vitamini tek basina kullanilmasina kiyasla daha güçlü) oldugu gösterilmistir. Ayrica, kan pihtilarinin olusumunu önler ve beyinde yeni dendritler olusumunu tesvik eder.

Biz süpermarkette satin meyve ve taze sebze onlar bugün pazarlama uygulamalari nedeniyle olmasi gerektigi kadar besleyici degildir. Yesil hasat taze sebze alaninda pazara uzun yolculuk boyunca bunu yapmak, böylece norm. Kendi taze sebze yetistiriyor, bunlari onlar vücudumuzun ihtiyaci olan vitamin, mineral ve antioksidanlar ile zenginlestirilmis oldugunu, tamamen olgunlastirmak için izin verebilirsiniz.

Phytonutrient takviyeleri asiri kisinin kan sekeri düzeylerini yükseltebilir havuç gibi bazi meyve ve sebzeler üzerinde dogal avantajlari, var. Besin özellikle konsantre olan – – Phytonutrient takviyeleri pigmentler sadece özü oldugu için onlar fazla seker ve kalori tüketen olmadan, meyve ve sebze en iyi “özü” elde etmek için üstün bir yoldur.