hiçbir epilasyon karsi tiras

Bir jilet ile ameliyat öncesi epilasyon bu ameliyat sonrasi cerrahi alan enfeksiyonlari önlemek olacagi varsayimina dayali awidely kurulan uygulama haline gelmistir. Bu nispeten yakin zamana kadar rutin kalmistir. Yaklasik 400 hastadan biri randomize bir çalismada hiçbir epilasyon ile islak tiras göre. Yazarlar tirassiz çalisma grubunda cerrahi alan enfeksiyon insidansi istatistiksel olarak anlamli bir azalma yok bulundu. Hiçbir epilasyon ile tiras karsilastiran diger çalismalarini farkli ameliyat öncesi cilt hazirligi çözümleri kullanilir.

Bu nedenle çalisma sonuçlarinin epilasyon etkilerinin güvenilir bir temsil degildir. Daha az siki tasarimlari ile büyük örnekleri, (60.000 yaralar ve 10 yil takip) kullanilarak yapilan çalismalar hiçbir epilasyon tercih ve istatistiksel anlamlilik gösterdi. Bu bulgular kontrollerin eksikligi zayiflamis, ve çalisma gruplari arasinda farkli tedavilerin kullanimi ile vardir. Sonuçlar tiras ve enfeksiyon arasinda bir iliski göstermektedir, ancak güvenilir bir etki göstermez.

Özet olarak, tiras daha kaliteli çalismalar isaret ederken, düsük kaliteli çalismalarda cerrahi alan enfeksiyonu insidansi artis oldugu tespit edilmistir, ama kesin, hiçbir epilasyon ile iliskili bir yarar göstermistir degil.